کاتبی را پرسیدند لذت تو در چیست؟

گفت در انشاء و افشاء

                         ابوحیان توحیدی

اگر جنگی هم نباشد

اگر جنگی هم نباشد

مجموعه داستان کوتاه، چاپ اول 1394، تجدید چاپ 1398

فهرست:

من و دوستم با لیدا
اگر جنگی هم نباشد
آدامس
آقای ایرانی کجاست؟ 
می‌خواهد چیزی به من بگوید 
همسایه واحد چهار
دست و بال‌مان خالی است
اولین نامه من به دوستم   
دومین نامه من به دوستم   
سومین نامه من به دوستم
چهارمین نامه من به دوستم

برای تهیه این کتاب ها به فروشگاه کتاب سایت مراجعه کنید

فروشگاه کتاب

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. من بر ا‌ین باورم كه اگر كسی به طور اتفاقی صفحه‌ا‌ی از داستان‌های من را در كوچه یا خیابان پیدا كرده، آن را بخواند، برای ادامه داستان نیازی به یافتن دیگر صفحات كتاب ندارد. همین كه زنگ نزدیك‌ترین خانه را به صدا درآورد، چه با در باز شده روبه­‌رو شود و چه با در بسته، ادامه داستان شروع خواهد شد. و یا كافی‌ست آن صفحه را تا كند و در جیبش گذاشته، راهش را ادامه دهد. ادامه داستان همان ادامه راهی خواهد بود كه او باید طی كند. چون داستان من یا زمانی شروع ­شده كه آن رهگذر به داخل این كوچه پیچیده است و یا از آن لحظه‌ا‌ی شروع می‌­شود كه زنی از پشت پنجره خانه‌اش به كوچه خالی از رهگذر چشم دوخته باشد. داستان‌های من به همین سادگی شروع می­‌شود و سطر به سطر با اتفاقات محتمل روزمره فراوانی كه پیرامون رخ می­‌دهد گره می‌­خورد و گسترش یافته، پیش می­‌رود. این اتفاقات ساده از طرفی لحظه به لحظه زندگی روزمره ما را می‌­سازد و از طرفی دیگر كلمه به كلمه داستان را ساخته، به سرانجامی می‌­رساند. و در این مسیر، سرشار از وسوسه و تمنای من و شما خواهد بود.

  داستان‌های این مجموعه نیز مانند دیگر داستان‌های من سرشار از این آرزوها و وسوسه­‌ها هستند. آنها به صورت كلی تصاویری هستند آشنا برای همه ما و به صورت جزئی هر داستان با داستان دیگر متفاوت است و هر داستان آنگونه كه ماهیت آن داستان بطلبد به سرانجام رسیده است.

  دو داستان اول به نام‌های «من و دوستم با لیدا» و «اگر جنگی هم نباشد» داستان‌هایی هستند كه از زمان نوشته شدنشان تا كنون كه بیشتر از ده سال می­‌شود، اجازه چاپ نداشته‌اند.

  همچنین چهار داستان آخر این كتاب به شکل چهار نامه جداگانه است كه یك ایرانی مهاجر برای دوستش در تهران می‌نویسد. نامه‌ها كه از انگلیس به تهران فرستاده می‌شود بیان وضعیت این تازه مهاجر است برای دوستش كه در تهران است و شیفته ترك دیار. نویسنده نامه از طرفی دوستش را از آخرین وضعیت خود آگاه می‌­کند و از طرفی می‌كوشد تا راهنمای او برای مهاجرت باشد. این نامه‌­ها همه نظر من درباره پدیده مهاجرت نیست. بلكه فقط چهار داستان است. چهار داستانی كه فقط بخشی از پدیده مهاجرت را نشان می دهد بدون اینكه درباره آن قضاوت كند.

  در داستان‌های دیگر مجموعه نیز هم خودم را می‌بینم هم شما را. اگر باور نمی‌كنید بخوانیدشان. یقینا شما هم آنجا خواهید بود. درست در كنار من.

 2. کارمندان کار نمی‌کنند، سربازها از پادگان فرار می‌کنند، همسایه‌ها پول ماهانه ساختمان را نمی‌دهند، بساط تریاک هر شب در خانه‌‌ای به راه است، دختری که جایی برای خوابیدن ندارد هر شب مهمان خانه‌ای جدید است، جوان‌هایی که با بدبختی سرمایه‌ای برای کار دست و پا کرده‌اند به سراغ قاچاق می‌روند و سودای رفتن به «آن طرف آب» مرد راوی داستان را وادار به ازدواج صوری کرده است. این‌ها همه داستان‌هایی معمولی از زندگی آدم‌هایی واقعی هستند که هر کسی حداقل یک نمونه از آنها را دور و برش سراغ دارد. اما داستان‌های مجموعه‌ی «اگر جنگی هم نباشد» با اینکه جریان عادی زندگی روزمره را روایت می‌کنند، اصلا عادی نیستند. زبان و ساختار روایت داستان‌ها هر کدام را از دیگری متمایز ساخته است.

  فرم داستان‌های این مجموعه تناسب خوبی با خود داستان‌ها دارند. برای مثال ساختار روایی به شکل نامه می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای بازنمایی روزمرگی باشد که در داستان‌های آخر به خوبی انجام شده است. یا استفاده از جمله‌های کوتاه و مقطع برای داستان پادگان با موضوع متناسب است. به طور کلی یکی از نقاط قوت این مجموعه فرم روایی آن به شمار می‌رود.

  داستان‌های این مجموعه مخاطب را گیر می‌اندازند. بیشتر داستان‌های مجموعه به خوبی گسترده می‌شوند و فراز و نشیب‌های داستانی، ذهن خواننده را درگیر می‌کنند

 3. stornobrzinol گفت:

  I have recently started a website, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *